môže byť pitie kávy zdraviu prospešné?
• Existuje mnoho overených faktorov, ktoré dokazujú, že pitie kávy je pre zdraviu prospešné. Jedná sa napr. o vysoký obsah antioxidantov prospešných pre zníženie vzniku rôznych ochorení. Áno, na druhú stranu síce káva obsahuje kofeín, čiže stimulačnú látku spôsobujúcu u niektorých, či už ťažkosti so spánkom, nadúvanie a pálenie záhy, my sa zameriame na vplyv kávy na zdravie s aktuálnym stavom vedeckého výskumu v tejto problematike.
• Vďaka množstve živín a antioxidantov a polyfenolov, ktoré káva obsahuje je jedným z najviac zdraviu prospešných nápojov. Antioxidanty a polyfenoly chránia organizmus pred voľnými radikálmi. Okrem toho obsahuje káva aj draslík, horčík, mangán, fosfor, kyselinu listovú a vitamíny B2, B5, B1 a B3. Priemerný človek konzumujúci typickú západnú stravu získa viac antioxidantov z kávy, ako z ovocia, alebo zeleniny.
• Tým, že káva obsahuje množstvo kofeínu podporuje mozgové funkcie a zvyšuje metabolizmus. Kofeín je obsiahnutý aj v iných nápojoch ako je čokoláda a čaj, avšak v káve je jeho najväčší zdroj. Káva chráni mozog pred neurodegeneratívnymi chorobami.
• Zvýšená mozgová činnosť aktivizuje nadobličky produkujúce adrenalín, ktoré zrýchľujú činnosť srdca a aj krvný tlak, čím sa stimuluje srdce a rozširujú sa cievy.
• Výsledky klinických štúdií preukázali, že u konzumentov, ktorí pijú kávu pravidelne je riziko vzniku demencie Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby oveľa nižšie. Menšie riziko majú aj, čo sa týka vzniku cirhózy pečene a nádorového ochorenia pečene a predchádzaniu depresií.
• Ďalšie klinické štúdie zas poukazujú, že konzumácia kávy predlžuje život. Nakoľko sa pitím kávy znižuje riziko vzniku rôznych ochorení, tak jej konzumenti sa dožívajú vyššieho veku.
• Ako sme spomínali, konzumácia kofeínu je spojená aj s negatívnymi účinkami, avšak miera v akej sa vyskytujú je individuálna a závisí na množstve konzumovaného kofeínu.
• Kofeín je návyková látka, takže pri pravidelnej konzumácii v prípade jeho nedostatku môže dôjsť k abstinenčným príznakom, ako napr. únava, bolesti hlavy, podráždenosť.
• Káva bez kofeínu je vyrobená extrahovaním kofeínu z kávových zŕn pri použití rozpúšťadla. Konzumácia však nie je spojená s rovnakými zdravotnými výhodami, ako v prípade kávy s obsahom kofeínu.
• Aj keď je medzi mnohými odborníkmi nejasno v otázkach z pohľadu na ľudské zdravie, či je pitie kávy prínosné, alebo nie, vedzte, že pokiaľ Vám káva chutí jej pozitívny vplyv na zdravie je vyšší ako riziká, ktoré predstavuje.